Resurse Materiale

Spatiul şcolar este într-o permanentă transformare şi modernizare, conform unui învăţământ artistic de calitate. Conducerea liceului are permanenta preocupare de a îmbunătăţii condiţiile de desfăşurare a programului şcolar: în fiecare an au fost revizuite condiţiile de studiu, facându-se investiţii serioase în ceea ce priveşte dotarea materiala, dar şi aspectul cuvenit unei unităţi şcolare reprezentative:

Pian.jpgHol.JPGInfo.jpg
Corpul A “Vila Carabella” : birouri (directiune, secretariat, administraţie, centru bugetar)
- 2 săli de cultură generală
- 1 sală de studii muzicale teoretice
- 8 săli de instrument
- sala mică de concert
- sala de arhitectură
- sala de mulaj

Corpul B (clădire noua): 11 săli de cultura generală
- 2 laboratoare de informatică
- 3 săli de studii muzicale teoretice
- 22 săli de instrument
- 4 săli de arte plastice
- sala de sport
- sala de fitness
- cancelaria profesorală
- bibliotecă
- chiosc alimentar

Corpul C (clădire noua): Amfiteatrul “George Enescu”, modernă sala de concert cu o capacitate de 210 locuri, unde, săptămânal, au loc şi concertele Filarmonicii “Muntenia” din Târgovişte.

Pictura.JPGArta.JPGDesign.JPG
    Menţionăm cu mândrie dotarea exceptională cu instrumente muzicale de ultimă generaţie, aparatura de sonorizarea a amfiteatrului (dotat şi cu aer condiţionat), dotarea deosebită a laboratoarelor de informatică şi a bibliotecii.
    Spaţiul interior (coridoare, săli) se constituie într-o permanentă expoziţie. Cele mai reuşite lucrări ale elevilor secţiei de arte plastice se găsesc expuse pe holurile liceului şi sunt reînnoite periodic. Ca fapt artistic deosebit sunt picturile murale (bolta şi o parte din pereţii etajului doi, şi două portrete ale doamnei Balaşa, la parter), realizate de elevi sub îndrumarea profesorilor lor de specialitate.
    Grija pentru aspectul liceului nostru se răsfrânge şi în spaţiul exterior, unde, prin eforturi proprii s-a construit o fântâna arteziană ce pune în evidenţă cadrul arhitectural al ansamblului.

Ești aici: Acasa Resurse RESURSE MATERIALE