Muzica

Secţia de muzică cuprinde clasele I-XII, de la clasa a IX-a fiind doua profiluri: cel teoretic şi cel instrumental. Profilul instrumental include catedrele de:
• pian;
• suflători: flaut, oboi, clarinet, trompeta, nai;
• corzi: vioară, viola, violoncel;
• percuţie;
• canto:clasic şi popular;
    Toţi elevii participă la ansamblurile corale şi la orchestra liceului.
    La secţia teoretică sunt incluşi elevii din clasele IX- XII care vor să-şi aprofundeze studiul în teoria muzicii, armoniei, formelor muzicale, studiind în acelaşi timp un instrument secundar la alegere dintre cele pe care le-au studiat în anii I-VIII şi canto.
    Datorită rezultatelor deosebite, obţinute într-un timp relativ scurt, liceul a devenit o instituţie care atrage multi elevi din toata zona judetului Dâmboviţa.
    Nu numai premiile naţionale şi internaţionale sunt o certitudine a bunei îndrumări ce o primesc aceşti copii, ci şi numarul destul de mare al celor care îşi continuă studiile în instituţiile de învăţământ superior cum ar fi      Universitatea de Muzică din Bucureşti si Cluj.

Muzica-Pian.jpgMuzica-Corzi.jpgMuzica-Sala.jpg

Ești aici: Acasa Profiluri MUZICĂ