Bun Venit!

Fie că faceţi parte din generatii mai mai vechi de elevi sau profesori, fie că apartineţi actualei generaţii, aveti ocazia să cunoaşteti liceul nostru asa cum se prezinta el azi: parte importanta a învăţământului dâmboviţean, unică prin vocaţie ~ ARTA.

Balasa-Doamna.jpgInterior-Balasa-Doamna-Hol.jpgScoala-Europeana.JPG

De mai bine de o jumatate de secol, aceasta şcoala îşi numară în fiecare toamna bobocii. De mai bine de 50 de ani, aici se produce miracolul devenirii intelectuale şi artistice: bobocii de sunet şi culoarecare cresc şi se dezvoltă, devenind parte integrantă din simfonia lumii.

Fiecare an este înca o notă scrisă în partitura vieţii acestei şcoli, înca o trăsătură de penel pe tabloul timpului. Autorii sunt profesorii, elevii şi părinţii. Împreună, îşi aduc contribuţia la existenţa acestui lăcaş de învăţământ artistic, îmbogăţindu-l mereu, în ideea frumosului nepieritor şi al devotamentului faţă de actul pedagogic.

ARS LONGA, VITA BREVIS!

Dir. prof. Matei Bogdan