Campania Time to Move în școala ta!
- Liceul de Arte ”Bălașa Doamna” din Târgoviște -

... Și a fost ziua a treia a campaniei Time to Move în județul Dâmbovița: luni, 16 octombrie 2017. De data aceasta la Liceul de Arte ”Bălașa Doamna” din Târgoviște. Un nou eveniment de multiplicare intitulat ”Campania Time to Move în școala ta!”, dar cu alți tineri, în număr de 28, cu vârste între 16 și 18 ani. Aceeași curiozitate, același mare interes. Și comentarii de genul: ”Am auzit despre acest serviciu european, Eurodesk!” sau ”Aaa, Erasmus, da! Avem și noi în derulare astfel de proiecte, în școală.” Elevii aveau cunoștințe despre Programul Erasmus+, deoarece liceul implementează două proiecte în cadrul Acțiunilor cheie 1 și 2 în cadrul cărora s-au desfășurat mai multe activități de diseminare. Șapte dintre participanți aveau cunoștință despre Eurodesk și serviciile oferite de acesta, precum și despre Campania Time to Move sau Portalul European pentru Tineret, dar nu și despre noul Corp European de Solidaritate. În cadrul sesiunii de aplicații practice, elevii au putut naviga pe site-ul Eurodesk, cel al campaniei Time to Move, precum și pe cel al Portalului european pentru tineret aflând astfel despre diverse oportunități privind studiul în străinătate, proiecte și stagii de voluntariat, au pus întrebări la care au primit răspuns de la multiplicatorul Eurodesk, au primit materiale informative. Participanții s-au arătat interesați de informațiile primite, nevoia lor de informare a constat în temele legate de studiu și posibilități/oportunități de voluntariat. De asemenea, elevii au arătat interes pentru Programul Erasmus+, au apreciat materialele suport și au făcut afirmații ca: ”interactiv, folositor, eficient, interesant, persuasiv”, ”multitudine de informații noi”, ”accesibilitatea informațiilor și nivelul de comunicare”, ”am aflat informații interesante și folositoare”, ”mă gândesc să particip la concursul de design pentru tricoul Campaniei Time to Move”.
Multiplicator Eurodesk,
Cristina GROZA