În data de 12 octombrie 2017, a avut loc în școala noastră o activitate de diseminare a două proiecte Erasmus+: Parteneriat strategic între școli ACTCITY - Participative culture -the way to be a European active citizen, derulat între 2015-2017 de Liceul Voievodul Mircea, Târgoviște șiParteneriat strategic între școli The Virtual Universe We Want, ce se desfășoară în Liceul de ArteBălașa Doamna, Târgoviște, în perioada 2016-2018.
La activitate au participat 3 profesori și 6 elevi din Liceul Voievodul Mircea, precum și 26 de elevi din Liceul de Arte și 2 profesori: Toader Denisa și Nicolae Mihaela.
Au fost prezentate obiectivele acestui parteneriat, care își propune identificarea riscurilor în navigarea pe Internet și a ponderii lor; cunoașterea regulilor de bună purtare în utilizarea mediului virtual și a datelor cu caracter personal; dezvoltarea autonomiei documentare, prin activități de cercetare și documentare pe Internet; scăderea numărului de cazuri de agresiune virtualăDe asemenea, au fost prezentate produsele finale și activitățile realizate în decursul primului an de proiect: website, logo, postere, eseuri, PPT ale orașului și școlii, PPT despre agresiunea virtuală, PPT cu legi împotriva agresiunii virtuale, flyere, planuri de lecții, expoziții, campanii stradale, precum și pe cele ce vor fi realizate în al doilea an: glosar de termeni, ghid pentru elevi, ghid pentru părinți, ghid pentru profesori, curs opțional.
IMG-20171015-WA0010.jpgIMG-20171015-WA0011.jpg